Mesterséges keltetés rövid menete
Első legfontosabb dolgunk az új keltetővel, hogy alaposan fertőtlenítsük ki, majd kezdődhet az ismerkedés...
Pár perc járatás után láthatjuk, hogy kúszik felfelé szépen a hőmérséklet. Ajánlatos egy kevés vizet tenni a vájatokba, mert befolyásolja a páratartalom a hőmérsékletet. Járassuk így egy darabig a keltetőnket, hogy át tudjon melegedni az egész keltető (ventillátor, oldalfalak, tojástartó rács stb.).
Ezután ha lehet állítani a hőmérsékleten, állítsuk be a gépet a kívánt hőmérsékletre, pl.: tyúktojásnál 37,8 fokra, és járassuk a gépet, amíg nem marad tartósan ezen a hőfokon.
Ha elértük a kívánt hőmérsékletet, akkor egy másik hőmérővel ellenőrizzük a gép pontosságát, majd az ellenőrző hőmérőt engedjük le a tojások magasságáig. Nálam itt már egy fok különbség szokott lenni ami nagyon fontos a beállításnál, mivel ez lesz a tojások magassága itt kell elérnünk a 37,8 fokot, ezért ezt állítsuk be.Ezek után jöhet a tojások bepakolása, majd a hőmérséklet ellenőrzése.
A keltetőbe csak tiszta, ép, egészséges, szabályos tojásokat szabad tenni. Én egyszerű jelőlést használok a forgatásokhoz. Reggel: R este: E betű van felül. A tojásokat kézi forgatásnál 12 óránként forgassuk és körülbelül 5-10 percig hagyjuk szellőzni. Tapasztalatom, hogy benedvesített ujjakkal nem csúszik a tojás annyira. Ügyeljünk, hogy ne koccanjanak, csapódjanak a tojások mert az embrió ezt nem türi jól. Az egész keltetés során ügyelni kell a megfelelő páratartalomra, amit páramérővel szintén ellenőrizhetünk. Utolsó két napon már ne forgassuk a tojásokat, viszont a szellőztetést ne hagyjuk el.
Pár baromfiféle kelési ideje:
A kelési időnél előfordulhat +- 1-2 nap!